Niniejszy wpis jest poświęcony czujnikowi pyłu zawieszonego PM2.5 oraz PM10 potocznie zwanego smogiem. Jako, że aktualnie mieszkam na terenach narażonych na zwiększone stężenie wyżej wymienionych pyłów zdecydowałem się na instalację takiego czujnika, monitorowanie jakości powietrza oraz udostępnianie aktualnych wskazań.


Stacja została oparta o gotowe rozwiązanie proponowane przez sklep Nettigo:
https://nettigo.pl/products/nettigo-air-monitor-kit-0-2-1-zbuduj-wlasny-czujnik-smogowy

Stacja opiera się na czujniku laserowym NovaFitnes SDS011 oraz module ESP8266, na którym umieszczony został open source’owy firmware Luftdaten.
Dzięki użyciu oprogramowaniu Luftdaten możemy dane z naszego czujnika przekazywać do tego serwisu i mogą być one wykorzystane przez inne aplikacje do monitorowania czystości powietrza (np. Kanarek).

Całość składa się przyjemnie i szybko. Krok po kroku wedle instrukcji z Nettigo.

Komora grzewcza
Całość po złożeniu oraz zabezpieczeniu siatką przed owadami.

Dodatkowo do stacji został dołożony czujnik temperatury, wilgotności oraz ciśnienia atmosferycznego Bosch BME280. Czujnik DHT22 znajduje się w komorze grzewczej więc w celu pomiaru warunków atmosferycznych trzeba użyć dodatkowego czujnika (dołożony w kolanku, w które wchodzi przewód zasilający).

Dołożony czujnik Bosch BME280

Stacja aktualnie pracuje nieprzerwanie ponad rok. Można ją obserwować w aplikacji Kanarek:

Oraz bezpośrednio łącząc się z czujnikiem. Mamy także dostępne dane na temat obecnej wersji firmware, możemy także z poziomu przeglądarki dokonać różnych ustawień (np. dodanie wspomnianego wcześniej czujnika Bosch BME280).

Strona stacji Luftdaten

Stacja raportuje także dane na bieżąco (lokalnie) do Home Assistanta:

W sklepie Nettigo można kupić gotowe zestawy w różnych wersjach sprzętowych. Każdy zestaw dostarcza nam kompletną stację do poskładania i uruchomienia.
Polecam szczególnie tym, którzy szukają niedrogiej stacji monitorowania jakości powietrza oraz nie chcą poświęcać na jej zbudowanie sporej ilości czasu.
Dodatkowo stacje takie jak ta mogą oszczędzić płuca wszystkim tym, którzy obserwują dane zbierane przez różne stacje monitoringu, a lokalnym władzom naocznie pokazać jak wartości norm w okresie zimowym zostają przekraczane.

Podziękowania także dla sklepu Nettigo za kawał dobrej roboty 😉